למה מפקח בנייה כל כך חשוב בבניית בית?

אתם מתחילים פרויקט בנייה חדש ויוצרים קשר עם קבלנים ואנשי מקצוע. בוחרים את החלונות, הדלתות ומעצבים את שטחי החוץ והפנים בבית. כעת, חשוב לא לשכוח את איש המקצוע המהותי ביותר לפרויקט – מפקח בנייה. כיום, בעידן שבו הן חברות הבנייה והן לקוחותיהן מנסים לסיים את הפרויקט במהירות ובתקציב נמוך ככל האפשר חשוב לבדוק כי לא “מעגלים פינות” והבנייה מתבצעת בצורה נכונה ועל פי התקנים המחמירים. במאמר זה נגלה את חשיבותו של מפקח הבנייה ומה הוא עושה במתחם?

מה עושה מפקח בנייה בפרויקט?

מפקח הבנייה מלווה את הפרויקט עוד משלביו הראשונים כאשר הוא מתוכנן על ידי מזמין הפרויקט. הוא מסייע לבחור את המהנדס והאדריכל ובוחן את התוכנית למבנה על גבי תוכנה הנדסית ממוחשבת או בשרטוט שבוצע באופן ידני.
לאחר מכן, הוא מסייע ללקוחות לתכנן את הפרויקט כולו עד לרמת הלבנה הבודדת. הוא מחשב עלויות של חומרים (תוך הענקת מספר חלופות שונות חומרי בנייה באיכויות ובגימורים מגוונים), בוחן את עלות העבודה של צוות הפועלים ומוסיף גם את עלויות הבדיקות הנדרשות לאחר שהמבנה הוקם.

תהליך הבנייה

במהלך הבנייה עצמה הוא מלווה את הפועלים המבצעים את העבודה. הוא אינו שותף פעיל בתהליך הבנייה עצמו (מעולם לא תראו את מפקח הבנייה מבצע את תפקידו של הפועל). תפקידו לפקח ולנהל את הצוות כולו ולראות כי חומרי הגלם השונים הוזמנו ומגיעים בזמן למתחם, לוודא כי הפרויקט תוכנן בסדר הנכון מהמסד עד הטפחות ולעתים גם לטפל באילוצים שונים המתרחשים בזמן הפרויקט.
לדוגמה: אם במהלך הבנייה בפועל מסתבר כי קיר מסוים תוכנן בצורה שגויה הוא יעצור חלק זה בבנייה ויחזיר לשטח את מהנדס המבנה על מנת לבצע תכנון מחודש.

מפקח בנייה בוחן את המבנה לצד העיצוב

בניגוד למפקח הנמצא בשטח מדי יום, האדריכל שתכנן את המבנה אינו נמצא שם בפועל. לכן, לתפקידו של מפקח הבנייה יש חשיבות גבוהה. הוא בוחן לאורך כל תהליך הבנייה כי החזון שעמד לנגד האדריכל ומזמיני הפרויקט אכן מיושם. בשלבים המתקדמים של הבנייה, כאשר מונחים בריקי הרצפה והקירות נצבעים הוא נמצא שם עבורכם ללוות את הפועלים ולראות כי התוצאה בפועל תואמת את התכנון המדויק.

מצאו חברת ניהול פרויקטים בבנייה המתמחה בסוג המבנה שלכם

כיום, ניתן לשכור חברת ניהול פרויקטים בנייה בעלת ניסיון בליווי פרויקטים מהסוג שלכם. קיים הבדל במשימות הנדרשות על ידי מומחה פיקוח בנייה בשיפוץ של מבנה קיים, בנייה של בית פרטי מהיסוד או בנייה של מגדל שלם. כיצד תדעו כי חברת ניהול פרויקטים בבנייה מתאימה לכם ככפפה ליד? ההמלצה הטובה ביותר היא לבדוק את התוצאות של ליווי פרויקט דומה לשלכם ולראות את המבנה הקיים בשטח. חברה המעסיקה מפקחי בנייה מנוסים לאורך שנים תוכל להתהדר בשלל פרויקטים שליוותה וסייעה להם להגיע לסיום הפרויקט בהצלחה.