מחברה צפונית למובילה ארצית

חברת iSTERN, המנהלת פרויקטים הנדסיים מורכבים בתחומי המסחר וההיי-טק, הפכה למובילה בתחום המאתגר של ניהול פרויקטים הנדסיים. "תפיסת ההפעלה שלנו, המשלבת בין היותנו שחקני נשמה למקצוענות ומצויינות, מאפשרת את מימוש הצעת הערך ללקוחות של תכנון וביצוע ברמה המקצועית הגבוהה ביותר", אומר איציק שטרן, מנכ"ל החברה.

מחברה צפונית למובילה ארצית
בניית מתחמי מסחר, היי-טק ולוגיסטיקה עומדת היום בחוד החנית של ענף הבנייה בארץ ובעולם. עיצובית והנדסית. אך אליה וקוץ גדול בה. תהליך הבנייה הוא עתיר מכשולים ורצוף באתגרים וסיכונים. שרשרת הייצור – תכנון, רישוי, ביצוע – עמוסה בבירוקרטיה ודורשת מקצועיות בעבודה מול רשויות התכנון. בהמשך, פיקוח על תהליך הביצוע דורש ניסיון רב בניהול ספקים, יועצים, מתכננים וקבלנים. כל אלה מדגישים את תפקידה המרכזי של חברת ניהול הפרויקטים, שפונקציית המטרה המרכזית שלה היא ניהול תכנון מיטבי ובהמשך פיקוח קפדני על שלב הביצוע.

כלים טכנולוגיים מתקדמים

בנוף המגוון של חברות ניהול פרויקטי בנייה בולטת במיוחד חברת iSTERN ניהול פרוייקטים הנדסיים (וקסמן-גוברין-שטרן לשעבר). החברה התייצבה בצמרת טבלת החברות בתחום וזוקפת לזכותה תכנון ופיקוח על הביצוע של מאות פרויקטים הנדסיים מורכבים, בתשתיות ובבנייה, בהם גם מבנים מסחריים, היי-טק ומשרדים.
ceo-istern
איציק שטרן – מנכ”ל iSTERN
צילום אלי גרוס
iSTERN הוקמה ב-1991 כשלוחה הצפונית של חברת וקסמן-גוברין, אך מאז הפכה לחברה ארצית מובילה המתאפיינת במקצועיות יוצאת דופן. על לקוחותיה נמנות חברות נדל”ן מובילות, משרדי ממשלה, רשויות ומועצות מקומיות, חברות ציבוריות, וכן חברות ייזום פרטיות, קבוצות רכישה ועמותות בנייה.

“בתפיסת עולמנו ערך האיכות הוא ערך עליון”, מבהיר איציק שטרן, מנכ”ל החברה. “הוא מקבל ביטוי בכל ממשקי העבודה – בדיוק בפרטי התכנון, בפיקוח על הביצוע, ביישום ההנחיות הרגולטוריות ובדיאלוג שקוף עם הלקוחות. אנחנו מפעילים כלים טכנולוגיים מתקדמים, בהם תוכנה מיוחדת שפותחה על-ידינו ומאפשרת למפקחים בשטח לתעד כל מה שקורה, להתריע על תקלות מול הקבלן ולוודא שהן ייפתרו. כל זה נועד להבטיח בנייה מקצועית, איכותית ואופטימלית מבחינה עסקית. הצעת הערך ללקוחות מגלמת הבטחה לתכנון וביצוע ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, ותפיסת ההפעלה שלנו – המשלבת בין מקצוענות ואנושיות – מאפשרת את מימוש ההבטחה מתוך דיאלוג מכבד עם לקוחות וספקים”.

ירון הופל
ירון הופל – מנכ”ל חטיבת הבינוי
צילום אלי גרוס

שומרי הסף של היזם בשטח

iSTERN פועלת בשתי זירות פעילות מקבילות: בנייה ותשתיות. בתחום הבנייה היא מפקחת על תכנון ובניית שכונות מגורים, מתחמי מסחר והיי-טק גדולים ומבני תעשייה מתקדמים. בתחום התשתיות היא מנהלת ומפקחת על פרויקטים אורבניים גדולים ומורכבים, כולל תשתיות לשכונות שלמות, גשרים, כבישים ומסילות רכבת.

”אנחנו שומרי הסף של היזם בשטח”, אומר ירון הופל, מנכ”ל חטיבת הבינוי בחברת iSTERN, שעומד על המגמות והחדשנות בתחומים בהם עוסקת החברה. “הודות לניסיון רב השנים אנו שולטים בפרטים הקטנים ולא מוותרים על איכות. בכך אנחנו חוסכים ליזמים ולחברות זמן וכסף רב. טעויות בתכנון או תהליכים שנתקעו עלולים לעלות הון ליזם. העבודה לפי התוכניות והסטנדרטים, תוך תשומת לב מירבית לנושא הבטיחות, מאפשרות ליזמים ולחברות הממשלתיות שעובדות איתנו את השקט הנפשי וביטחון באיכות הביצוע”.

ירון הופל ירון הופל – מנכ”ל חטיבת הבינויאלי גרוס ליאת חיים, ראש צוות תיאום-תכנון בחטיבת הבינוי, אומרת כי התהליך מורכב משני שלבים: תכנון וביצוע. “שלב תיאום התכנון מתחיל אחרי שהיזם זכה בקרקע וקיים תכנון אדריכלי ראשוני תואם תב”ע. אז נכנס שלב התכנון, תוך גיבוש צוות המתכננים. לניסיון שלנו יש חשיבות רבה ביצירת סינרגיה בין המתכננים והאדריכלים בכל תחומי הפעילות הרלוונטיים. מהתכנון הכללי יורדים לרזולוציות מפורטות מאוד, עד לשלב הביצוע”. כל זה, היא מדגישה, נעשה במקביל לקידום האינטרסים של היזם מול הרגולטור בוועדות התכנון עד לקבלת היתרי הבנייה המיוחלים.

"ניסיון עצום והון אנושי נדיר"

כדוגמה לחדשנות ולמצוינות שמאפיינת את החברה הופל מציג את פרויקט מתחם איקאה וקניון שער הצפון בקריית אתא. הפרויקט, שיזמו ובנו קבוצת שיכון ובינוי וקבוצת ברונפמן, נבנה על שטח של 80,000 מ”ר והיה מהמאתגרים שניהלה החברה – תכנונית והנדסית. לראשונה שולבה חנות איקאה בקניון. בפרויקט נוסף, “מול החוף וילג‘”, תוכננה ונבנתה בריכת גלים המאפשרת גלישה מקצועית. הפרויקט עוצב בהתאם לערכים בינלאומיים וסטנדרטים גבוהים במיוחד, ובכללם בנייה ירוקה.

מה מיקם אתכם בצמרת ענף ניהול הפרויקטים?

ירון הופל: “זה שילוב של שני דברים – ניסיון עצום והון אנושי נדיר. אני יודע שרבים אומרים זאת, אבל הצוות שלנו – מהנדסים ותיקים ומנוסים לצד צעירים – קם בבוקר ופועל לאורך היום עם המון איכפתיות. איכפת לנו מהיזם, איכפת לנו מהכסף שלו. אני מסיים את היום בשיחות עם העובדים כשהם כבר בבית וביחד אנחנו מנסים לסייע ולקדם את האינטרסים של הלקוחות. אני מאמין שהחברה צמחה במהירות לא מעט בזכות ההון האנושי שלה”.
ליאת חיים
ירון הופל – מנכ”ל חטיבת הבינוי
צילום אלי גרוס

כיצד משבר הקורונה השפיע על עבודתכם?

ירון הופל: “בתקופה האחרונה מתחנו עד לקצה את היכולות והמשאבים שלנו. ענף הבנייה הוחרג מהסגר והוגדר כחיוני, אבל בחלק מהפרויקטים הייתה פגיעה ברציפות העבודה ומצאנו את עצמנו ניצבים מול אתגרים לא פשוטים, אך בשום מקרה לא ויתרנו ולא התפשרנו על האיכות שהיא סימן ההיכר שלנו”.

“אנחנו שואפים לא רק לשמר ולטפח את המובילות המקצועית שלנו, אלא גם להעצים אותה. להיות הסמן הימני של הענף המאתגר זה”, מסכם איציק שטרן. “בסוף, איכות זה כרטיס הביקור שלנו ואנחנו חלק מקהילה שלמה ששמה לה למטרה להבטיח בנייה של מגורים ותשתיות באיכות גבוהה לאוכלוסייה בישראל, ולהצעיד את הענף קדימה מבחינה תכנונית וטכנולוגית למאה ה-21”.